Cariere Avestis

Avocat

Candidatul ideal:

  • Cunostinte solide privind procedura insolventei;
  • Cunostinte solide privind executarea silita;
  • Cunostinte solide privind procedura civila;
  • Cunostinte privind dreptul muncii, drept societar si contracte;
  • Experienta in materia recuperarii de creante si in material leasing-ului reprezinta un avantaj;
  • Usurinta in utilizarea limbajului juridic;
  • Capacitate de analiza, sinteza si interpretare a contractelor;
  • Abilitati excelente de comunicare, negociere;
  • Foarte bune abilitati de lucru in echipa;
  • Persoana organizata, dinamica, creativa si cu initiativa;
  • Capacitate de organizare, de prioritizare a activitatilor si orientare spre rezolvarea problemelor;
  • Atitudine profesionista si atentie la detalii;
  • Abilitati de planificare si organizare;
  • Excelente cunostinte de MS Office - Word, Excel;
  • Posesor/soare permis auto, categoria B (obligatoriu);
  • Cunostinte excelente de limba engleza (scris,vorbit).

Descrierea postului

  • Redactarea și susținerea acțiunilor civile;
  • Redactare cereri de deschidere a procedurii insolvenței, înscriere la masa credală, orice alte cereri incidentale pe parcursul procedurii prevăzute de Legea nr. 85/2006, participare la termenele procedurale;
  • Redactarea acțiunilor privind procedura de executare silită, menținerea legăturii cu executorii judecătorești și monitorizarea dosarelor execuționale aflate în portofoliul executorilor judecătorești;
  • Apărarea intereselor în cazul contestațiilor la executare, orice alte demersuri procedurale în cadrul procedurii executării silite;
  • Realizarea procedurilor în fața instanțelor judecătorești prin depunerea, urmărirea și susținerea dosarelor;
  • Redactarea documentelor necesare în relația cu instanțele de judecată sau diversele instituții;
  • Participare la negocieri/concilieri directe;
  • Contactarea debitorilor în vederea stabilirii angajamentelor de plată și redactarea răspunsurilor către debitori;
  • Procedura ordonanței de plată;
  • Plângeri penale pentru săvârșirea infractiunilor de abuz de încredere și înșelăciune;
  • Interpretarea și analiza contractelor;
  • Relația directă cu clienții societății (corespodența, rapoarte, situații, informări);
  • Rapoarte și situații generale săptamânale și/sau lunare;

Beneficii:

  • Mediu de lucru competitiv;
  • Posibilitatea dezvoltării personale și profesionale;
  • Retribuție corespunzătoare realizărilor și implicării

Consilier Juridic - Asistent departament

Cerințele postului

  • Studii superioare in domeniul juridic;
  • Experienta profesionala de minimum 2 ani;
  • O buna cunoastere a legislatiei privind executarea silita, insolventa, contractele civile, legislatia muncii ( resurse umane), legislatia societatilor comerciale;
  • Persoana responsabila, riguroasa si atenta la detalii;
  • Abilitati foarte bune de comunicare si organizare a timpului, sarcinilor, activitatii zilnice;
  • Capacitate de concentrare pe realizarea mai multor sarcini simultan si respectarea termenelor limita;
  • Cunostinte bune de operare pe calculator (MS Office – Word, Excel; navigare internet);
  • Cunostinte bune de limba engleza (scris/vorbit);
  • Permis de conducere categoria B;
  • Disponibilitate program prelungit si deplasari ocazionale.

  • Acorda suport departamentului recuperari prin intocmirea adreselor catre executori, debitori, organe de cercetare penala, institutii ale statului etc;
  • Acorda suport operational in activitatea de recuperare, gestioneaza comunicarea prin orice mijloace cu clientii sau debitorii;
  • Intocmeste dosarele de executare silita, acorda suport executorilor judecatoresti si urmareste dosarele de executare silita;
  • Activitati specifice de resurse umane ( evaluarea angajatilor, contracte de munca, acte aditionale etc);
  • Elaborarea de opinii juridice la solicitari punctuale in legatura cu activitatea curenta a societatii;
  • Transmiterea notificarilor si/sau intocmirea actiunilor pentru recuperarea debitelor (procedura ordonantei de plata);
  • Alte activitati conexe.

Atenție

Interviul va fi precedat de un test care va urmari atenția la detalii și rigurozitatea redactării documentelor, cunoștințele de operare calculator (în special Excel) cunoștințele de limba engleză și cunoștințele juridice din domeniile de interes.

Abilitatea de conducere a autoturismului este o condiție eliminatorie.

Pasionat de drept?

Iți oferim un loc de muncă provocator, unde se dezbat aspecte complexe și se ține cont de opinia argumentată a fiecarui angajat.

Trimite-ne CV la office@avestis.ro