Obișnuiesc ca la finalul fiecărui an să arunc o privire asupra a tot ce s-a petrecut pe parcursul respectivului an. Aș zice că e o practică sănătoasă, nu doar pentru o simplă trecere în revistă, ci pentru a vedea dacă obiectivele stabilite pentru 2025 au fost atinse, dacă am reușit să fructific la maxim oportunitățile apărute și dacă am făcut față provocărilor, mai ales celor iminente.
La nivel de business, 2025 a fost un an cel puțin interesant. Conștientizez că îi atribui un adjectiv banal, însă “interesant” este cuvântul care înglobează cel mai fidel dinamica celor 12 luni care, iată, sunt pe sfârșite. Am avut parte de un start frumos, energic și cu multe obiective, în care am reușit să concentrez activitatea Avestis pe productivitate, rezultate și apartenență.
Anul 2025 a adus cu sine o alta încărcătură, mai aparte, fiind marcat de aniversarea celor 15 ani de existență ai companiei, prilej cu care am avut ocazia să constat că munca depusă pe parcursul timpului nu a fost în zadar. Cu entuziasm, efort și implicare sufletească am organizat în luna mai Gala aniversară Avestis, un eveniment care a fost despre oameni, despre pasiune și despre rezultate. Am aflat, deloc întâmplător, că suntem mai cunoscuți decât ne-am fi imaginat și mai apreciați decât ne-am fi putut dori vreodată. Sentimentul oferit de acest eveniment a fost unic și validator. Am simțit, prin recunoștința și încrederea oferite de clienții, partenerii și colaboratorii Avestis, că merită absolut tot. Fiecare minut, resursă financiară și strop de pasiune investite în acest bussines și-au găsit scopul nobil și indispensabil în lumea juridică în care activăm.
Însă, pe cât de satisfăcătoare și marcantă a fost încărcătura sentimentală a lui 2025, pe atât de simțitoare s-au făcut și provocările legislative, fiscale și organizaționale ale acestui an. Din această perspectivă pot spune că a fost un an dificil. Pentru întreaga societate românească și mai ales pentru mediul antreprenorial. Am avut parte de modificări fiscale care au adus o povară financiară pregnantă asupra activitățiicompaniilor. Am avut parte de modificări legislative care au provocat impedimente în domeniul juridic, mai ales pe segmentul de recuperare a creanțelor. Am avut parte de proteste ale magistraților care au tergiversat buna desfășurare a proceselor în instanță, aspect deja precar încă de dinainte, la care mai putem adăuga și imaginea actualmente instabilă a justiției în România.
Cu siguranță, anul 2025 a fost unul complex. Cu toate acestea, sunt mândră că am făcut față tuturor provocărilor, iar activitatea Avestis a prosperat și s-a bucurat de un trend ascendent. Grație capacității de adaptabilitate la situații neprevăzute și de adoptare a soluțiilor potrivite atunci când este necesar, închei 2025 cu recunoștință și cu dorința de a face și mai mult, dar și mai bine.
Către anul ce urmează privesc cu entuziasm și emoție pentru că, într-un fel sau altul, 2025 a încheiat un capitol. Un capitolde 15 ani stabili, prosperi și extrem de frumoși ai Avestis. Simt cu nesaț nevoia unei schimbări, a unei resetări de spirit și inovație pentru că este necesar să ținem ritmul alert al evoluției din societate. Cu această ocazie văd o serie de ajustări pe care doresc să le adaug activității noastre, astfel încât să putem accede nivelului următor și să descopăr o versiune îmbunătățită a noastră ca prestatori de servicii in domeniul recuperărilor și profesioniști în domeniul juridic.
Desigur că aceste obiective sunt strâns legate de factori extrem de importanți, iar unul dintre aceștia, chiar esențial, este resursa umană. Mă voi apleca cu atenție asupra oamenilor care își doresc o carieră în domeniul recuperării de bunuri și creanțe, un domeniu de altfel ofertant și provocator. Mă voi înconjura cu minți dornice de cunoaștere, spirite inovatoare șifiri responsabile care să desfășoare cu drag și implicare atribuțiile din cadrul activității. Voi dezvolta o comunicare și mai eficientă cu echipa mea, să stabilim obiective și mai mari și să ne sprijinim reciproc într-o cultură organizațională sănătoasă, serioasă și responsabilă, unde munca în echipă este esențială pentru a ne dezvolta armonios. Voi transmite și mai clar viziunea și scopul Avestis deoarece, pentru mediul de afaceri și nu numai, suntem indispensabili, mai ales când vine vorba despre aplicarea corectă a legii.
Voi investi și mai mult în digitalizare și în eficientizarea activității pentru că suntem cu toții martori la impactul major pe care tehnologia îl aduce în viețile noastre. Consider că este binevenită fiecare modernizare sistematică, atâta timp cât ne ușurează munca și ne ajută să ne concentrăm pe aspectele importante ale activității, diminuând atribuțiile administrative. Avestis deja se bucura de digitalizare, însă în anul 2026 vom lansa un soft nou, performant și mult mai accesibil pentru clienții noștri care vor putea fi la curent în timp real cu spețele din dosarele pe care le gestionăm.
Voi dezvolta o comunicare și mai eficientă cu oamenii de business, clienți, colaboratori și parteneri, oferindu-le întregul suport astfel încât, împreună, să soluționăm cât mai multe dosare. Cred cu tărie că, atunci când activitățile noastre sunt armonizate, rezultatele bune nu contenesc să apară. Tocmai de aceea voi crea un sistem de expunere și rezolvare a cerințelor cât mai clar și mai facil, menit să minimalizeze orice formă deimpediment sau comunicare deficitară între noi și partenerii Avestis.
Și nu în ultimul rând, voi continua sa investesc în mine ca om și ca antreprenor. Sunt onorată că pot împărtăși, prin proiectele pe care le-am dezvoltat (Cafeneaua juridică, Conferința Națională de Leasing, proiectele social media) o parte din pasiunea mea cu ceilalți pasionați de drept, că pot fi un model pentru cei din jur și că pot inspira încredere oricui îmi strânge mâna.
2026 va fi un maraton lung, dar pe care îl aștept cu nerăbdare. Mă antrenez din greu și cu pasiune, iar linia de finish mă așteaptă întotdeauna cu un loc pe podium. Vă doresc tuturor multă putere de muncă, ambiție și consecvență. Cu siguranță, fiecare dintre noi, ne vom atinge obiectivele propuse pentru noul an.
La mulți ani!
Cristina Cornaci
0 Comments